Doros Judit cikke névtelenül nyilatkozó helyi lakosokra alapoz.
A Heves Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben cáfolja a nol.hu „A cigánytelep felé kanyarodnak, aztán véletlenül felgyullad valami” című cikkében megfogalmazott állításokat.
Doros Judit cikke alapján a mátrai településen névtelenül nyilatkozó helyiek állítólag azt mondták:. „Tudjuk, hol vannak. Délután érkeznek autókkal vagy motorokkal, és befészkelik magukat az egyik családhoz. Este aztán tesznek egy kört csapatostul, és mindig a cigánytelep felé kanyarodnak. Aztán véletlenül felgyullad valami, de ők addigra már rég elmentek, csak a hamu marad utánuk.”
Mint a rendőrök írják, a helyszíni riport a valóságot eltorzította, célja a rendőrség tevékenységébe vetett közbizalom gyengítése. Az írás azt próbálja sugallni, hogy a településen autókkal, motorokkal érkező csoportok jelenlétükkel félelmet keltenek, és rejtélyes tűzeseteket okoznak.
A főkapitányság emlékeztet rá, hogy a rendőrségre ilyen bejelentés eddig nem érkezett. Gyöngyöspatán négy éve van önálló rendőrőrs, az ott szolgáló rendőrök azonban nem tudnak ilyen csoportokról.
A cikk másik állítása szerint „Tavaly karácsonykor egy olyan ház gyulladt ki különös körülmények között, ahová egy kétgyermekes cigány család akart beköltözni – ennek a háznak a kapujára előtte a „Meghaltok” feliratot írták ismeretlenek, ennek ellenére a rendőrség ekkor nem indított eljárást.”
A rendőrség ezt is cáfolja: ebben az ügyben elindult az eljárás tulajdon elleni szabálysértés elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen, amit később határozattal megszüntettek, s bűncselekmény gyanúja miatt nyomozást rendeltek el. A karácsonyi tűzeset és a – helyesen - „Meghalsz” felirat miatt elrendelt eljárásokat egyesítették. Jelenleg a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya nyomoz mindkét bűncselekmény vonatkozásában rongálás vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt. Hozzáteszik: a rendőrség minden tudomására jutott jogsértésnél intézkedik, ebben az ügyben is a hatályos jogszabályoknak megfelelően folytatja a nyomozást.
A főkapitányság cáfolja a cikk azon állítását is, hogy a helyszínen intézkedő rendőrök azt javasolták a sértettnek, „mossa le a feliratot és felejtse el, ami történt, mert úgy mindenki jobban jár.” A sértett és családtagjai a rendőri intézkedéssel szemben észrevételt, indítványt, panaszt nem tettek. Az elmúlt négy évben – a decemberi történés előtt – egyetlen bejelentés érkezett Gyöngyöspatán tűzesetről, a rendőrség akkor idegenkezűségre utaló körülményt nem állapított meg., hangsúlyozza a hatóság.
Az írás Gyöngyöspata városi rangjára vonatkozóan is megjegyzéssel él: „…nem akartak a cigánytelepre költözni, hisz épp az volt a céljuk, hogy beilleszkedjenek a falu életébe. (Noha Gyöngyöspata hivatalosan város lett két éve, következetesen mindenki falunak hívja az egyébként tényleg falusi jelleget mutató települést. – A szerk.) – olvasható a cikkben.