Gördülékenyebbé teszik a többség és a kisebbség közös-rögös útját.

Kikupálták a nyolcasokat, újra cserélték a csorba küllőket, és a fékeket is rendbetették: az ország 15 településén – közöttük megyénkben Gyöngyöspatán – javít önkéntes munkában bicikliket egy roma alapítvány a Norvég Alap pénzéből. Több megyében, így Borsodban, Szabolcsban is szorgoskodnak az aktivisták, akik ötven kerékpárt igyekeztek felszerelni és egyben megszerelni a hevesi településen is.

 

Az akció kitalálója, Daróczi János, a Roma Produkciós Iroda Alapítvány részéről azt mondja, Kerék-pár-beszéd elnevezésű kezdeményezésük a többségi és a kisebbségi lakosság között próbálja csitítani az ellentéteket.

- A tízhónapos programban kerékpárokat hozunk olyan állapotba, hogy közlekedésbiztonsági szempontból megfeleljenek, és állampolgári ismereteket is tanítunk – fejtette ki Daróczi János. – Országszerte nagyon sokan jelezték, hogy a rendőrök a rossz kerékpárok miatt megbírságolják az embereket, a büntetés több tízezer forintig is terjedhet. És ha az emberek nem tudják kifizetni a bírságot, előfordul, hogy a börtönben végzik. Amit mi felszerelünk a kerékpárokra, ehhez képest csak egy párezres tétel, amiért nem érdemes börtönbe kerülni.

Aki elfogadta a segítséget, többek között láthatósági mellényt, csengőt, fényvisszaverőket, lámpákat kapott teljesen ingyen az alapítványtól. A kisebbségi és a többségi társadalom tagjai közül is jöttek idősebbek és fiatalok is, valóban rosszabbnál rosszabb állapotú kétkerekűekkel. A program ugyanis nem csak a romáknak szól, annak ellenére sem, hogy az alapítvány tagjainak túlnyomó része roma – tette hozzá Daróczi János. S hogy miért választották ki épp Gyöngyöspatát, mint az egyik helyszínt, azt is megvilágította.

- Ezt a települést 2011-ben konfliktusos településként ismerte meg az ország. A szomszédom, az innen származó Mezei János úgy emlékszik vissza a gyerekkorára, hogy korábban buszok vitték az embereket innen dolgozni, helyben is együtt dolgoztak romák és nem romák. Ha elkezdünk gondolkodni és ezt a dolgot a helyére rakjuk, nem hagyhatjuk, hogy elmérgesedjen a helyzet. Ha Magyarországot bántja valaki, az nekünk is fáj. Ha együttműködés van, akkor az a település hangulatában is sokat jelent – fogalmazott az aktivista.