Egy fecske nem csinál nyarat - egy borászat sem. Örvendetes és bizakodásra okot adó fejlemény, hogy az utóbbi években sorra bukkannak fel városunkban új borászatok, és szinte kizárólag komoly tervekkel, a jövőt jelentő minőségi termelés mellett elköteleződve.

Külföldön már sok borvidéken lezajlott folyamat, hogy egy-egy borvidék vagy település esetén a két szélsőség felé mozdulhat el a modell: a tömegtermelés útját járó, újítás elől elzárkózó területeken egyre nő a tőke és birtokkoncentráció, vagyis egy-két nagybirtok szervezi a termelést, szinte mindent gépesítve, esetleg kiszolgáltatott, dömpingáron szőlőt eladó termelőkkel. A csúcsminőség előállítására voksoló településeken, borvidékeken viszont az a jellemző, hogy sok-sok kis és közepes birtok dolgozik vállvetve, és a hírnév, rang csak együtt érhető el: a lokális brandek versengésénél nagyobb léptékű, hogy maga a település egészének vonzereje növekedjen, így tud csak igazán vonzóvá válni, igazán fölkerülni a 'bortérképre', tényezővé válni komolyabb piacokon is.

Néhány hete összeszámoltam és örömmel nyugtáztam, hogy ha jól mennek a dolgok, a legértékesebb dűlőnkben, a Geregen pár éven belül akár 14 birtoknak lehet kimagasló minőségű, így igényes turistákat is vonzó bora, ami nagyon komoly alapokat jelent arra nézve, hogy legyen igazi, értékes 'brand'-ünk.

Az elmúlt évtizedben számos borvidék fejlődési ívét figyelve egyértelmű lett, hogy egy korábban kevésbé ismert település vagy borvidék hirtelen nagyot lendíthet az ismertségén, ha képes összehozni egy igényes rendezvényt. Viszont ami még 10-20 éve elég volt, az mára kevésnek bizonyul: rengeteg a rendezvény, így tartós sikerre csak ott számíthatnak, ahol sikerül igazi tartalmat, stílust, egyediséget rendelni az adottságokhoz.

Kétségtelenül nagy értékünk a Vári Pincesor, évek óta gondolkodtunk rajta, milyen rendezvény is tudna itt érvényesülni. A bor központi szerepéhez nem fért kétség, de kellett valami plusz tematizáló, irányt szabó gondolat. Ez lett a vulkanikus borok seregszemléje, egyelőre a Kárpát-medence értékei felvillantva. Sok borissza és szakértő számára is külön kiemelt figyelmet generál, ha egy borvidék talajadottságait a vulkanizmus formálta.

Tokaj-Hegyaljáról, Szent György-hegyről, Somlóról, Garammentéről, Kárpátaljáról mind olyan borászatok jöttek el, akik a saját vidékükön a legszűkebb élvonalba sorolhatók a minőséget, presztízst illetően. Nem volt és nem is lesz célunk egy 'megarendezvény' felfuttatása, így a körülbelül száz érdeklődővel mi is meg voltunk elégedve, de ami ennél fontosabb, a vendégek nagyon jól érezték magukat, sokuk elmondása szerint a nyugalom, a tapintható (és kóstolható) vendégszeretet és a valódi erős élmények, tiszta ízek jellemezték a délutánt és estét. A temérdek energiát mozgósító, segítő kezet nyújtó vendéglátó pincék (és a vendégborászoknak szállást adó magánszemélyek) rengeteget ettek azért, hogy a messziről érkező vendégborászok és az idelátogatók is remekül érezzék magukat, amiért ezúton is köszönetünket szeretnénk kifejezni.

Természetesen nagyszerű alapját jelentette a boros rendezvénynek a délelőtti főzőverseny, ahol minden eddiginél több, összesen 16 csapat mérte össze tudását, és külön megtiszteltetés volt számunkra, hogy a zsűriben a környék vezető éttermének séfje , Bokros Barnabás is helyet foglalt. A Vulkanikus Borok Fesztiválján az érdeklődők mesterkurzuson is részt vehettek, ahol a lista összeállításakor a fő szempont az volt, hogy a helyi résztvevő borászok mindegyike bemutatkozhasson. A rendezvény egészéről, és erről a mesterkurzusról is alapos riportok születtek, országosan ismert lapokban, rádióműsorban, sőt, Sue Tolsonnak hála egy angol nyelvű nemzetközi bormagazinban is. Bízunk benne, hogy jövőre sok részletet csiszolva, de az alapirányt tartva újra sokakat el tudunk csábítani Patára, vulkanikus borokat kóstolni!

 

A bemutatkozók:

1. Vendégpincék:

Bencze Családi Birtok – Badacsony

Kaláka Pince – Tokaj-Hegyalja

 

Káli Kövek – Balaton-Felvidék

Orosz Ruszlán Pincészete – Kárpátalja

Somlói Vándor Pince - Somló

Varga Családi Szőlészet-Borászat – Kárpátalja

 

2. Helyi borászatok:

3 Fuochi Pince (Paolo Cadenazzi)

Dominium Pincészet

Laczkó Borház

Kékhegy Pince

Losonci Pince

Szignárovits Márk

Renée's Wine Heaven

 

3. Vendéglátó pincék:

Bernáth Gusztáv

Deák László

Ludányi Ferenc

Maka Zoltán

Nagy Tamás

Tulipános Ház

 

Losonci Bálint – Vári Pincék Egyesülete