Molnár László grandiózus alkotás-sorozata egy helyen.

Húsvét vasárnapján mutatta be új kiállítását Molnár László gyöngyöspatai festőművész A lepel címmel.

A torinói lepel közismert egyházi ereklye, a hagyomány szerint Jézus testének képmása rajzolható ki egy lenvásznon. A fő kérdés, ami nem hagyja nyugodni a tudományt és a vallásos közösséget sem: hogy valóban Jézust csavarták-e bele ebbe a lenvászonba temetése előtt? Mintegy 160 ezer órányi kutatás után is fele-fele arányban állnak a hívő és a cáfoló vélemények.

Molnár László a torinói lepel hatására született szenvedéstörténeti képsorozatát Zsigmond Attila, a Budapesti Galériák címzetes főigazgatója ajánlotta az érdeklődők figyelmébe. A szakember meglátása szerint a sorozat megszületéséhez mindenképpen a művész mélyen élő hitére volt szükség.

- Kortalan, egyéni festészet: nézzék és lássák – tanácsolta a kritikus.

Molnár László már a hetvenes években belekezdett a sorozatba, de akkor még nem érezte elég felkészültnek magát az elkészítéshez. Végül egy római út segített neki eléggé átszellemülni.

- Nyilvánvaló, hogy egy hozzám hasonló érzékeny, nyitott művészember a festészeten keresztül próbál választ adni a lepel valóságának kérdésére. Sokszor az az érzésem, hogy én tulajdonképpen mindig a leplet festem, legyen a mű, amit épp készítek, tájkép, vagy portré –vallott az alkotó a művekről.

Az 1941-ben született Molnár László a település szülötte, hosszabb fővárosi tartózkodás és művészeti tapasztalatgyűjtés után választotta a 2000-es években ismét lakóhelyéül Patát. Pályája kezdetben a francia lírai absztrakció jegyében indult. Festészete a 70-es évektől a figuratív és nonfiguratív felfogás összeegyeztethetősége felé fordult. Alkotásaival azóta is folyamatosan keresi a felismerhető alakzatok és formák elhagyásának útját, egyben az egyetemes festészeti közérthetőség nyelvét. 

 

A kiállítás az Együtt Gyöngyöspatáért Baráti Kör épp Molnár Lászlóról elnevezett galériájában látogatható a civil szervezet Közösségi Házában Gyöngyöspatán, a Fő úton. Előzetes bejelentkezés után – amely a város honlapján keresztül könnyedén megoldható - Molnár László maga mutatja be a művet az érdeklődőknek.